Prowadzenie własnego biznesu to marzenie i cel wielu uczestników rynku pracy. Założenie małej, jedno lub kilkuosobowej firmy planuje niemała część pracowników zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych zakładów pracy. Pomysł, lokal, finansowanie to tylko niektóre z problemów z którym początkujący przedsiębiorca musi mierzyć się na początku swojej biznesowej drogi. Często “przejście na swoje” ma sprawić, że przedsiębiorca będzie skupiał się tylko na efektywnej, operacyjnej działalności, nie tracąc czasu na zebrania, mityngi czy niewiele wnoszące telekonferencje. 

Codzienność prowadzenia własnej firmy, szczególnie w pierwszej fazie, gdy przychody są niskie lub zerowe, a koszty szybko rosną, jest jednak zupełnie inna. Wiele czynności i obowiązków o których założyciel firmy w ogóle nie pomyślał, spada na jego barki. Zanim będzie go stać na opłacenie pracowników i specjalistów oraz delegację obowiązków, oprócz podstawowej działalności operacyjnej będzie musiał zajmować się księgowością, marketingiem, logistyką, sprzedażą, windykacją, sprawozdawczością itd.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje wiele narzędzi które znacząco ułatwiają prowadzenie własnego biznesu i zajmowanie się wszystkimi codziennymi czynnościami w firmie. Jednym z najważniejszych, najbardziej skomplikowanych i często najmniej lubianych obowiązków przedsiębiorcy jest prowadzenie księgowości. Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego biura księgowego lub własnego działu księgowości, ale na początku biznesowej drogi świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z programów i aplikacji do księgowości online.

To rozwiązanie relatywnie tanie, a jednocześnie dające spore oszczędności czasu oraz zapewniające wsparcie merytoryczne. Aplikacja do księgowości online umożliwia automatyzację wystawiania faktur, prowadzenie rejestrów sprzedaży, śledzenie procesów handlowych i rentowności kontrahentów. Program księgowy online umożliwia także wysyłanie niezbędnych deklaracji ZUS i US bez konieczności korzystania z usług poczty. Większość firm oferujących księgowość online zapewnia także merytoryczne wsparcie i doradztwo online, dzięki czemu przedsiębiorca nie jest zmuszany do ciągłego śledzenia zmieniających się przepisów księgowych. 

Zakładając własny, mały biznes warto rozważyć korzystanie na początku z księgowości online. Oczywiście w przypadku szybkiego rozwoju firmy, nastąpi moment kiedy korzystanie z aplikacji księgowej online nie będzie już opłacalne i efektywne, ale do tego momentu księgowość internetowa pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasu i nerwów.